Dynamika
[Edit]- Základní pojmy dynamiky
- Newtonovy pohybové zákony
- Tíhové zrychlení
- Hybnost hmotného bodu
- Smykové tření a třecí síla
- Dostředivá síla
- Galileiho princip relativity
Základní pojmy dynamiky
- Síla - Vektorová veličina určená velikostí, směrem a polohou svého působiště. Její účinky na těleso jsou pohybové, či deformační. Sílu značíme F a jednotkou je N (Newton)
- Vzájemné působení těles - Působí-li jedno těleso na druhé, pak současně působí druhé na první, tedy silové působení těles není nikdy jednostranné. Vzájemná interakce probíhá buď přímým dotykem, či prostřednictvím silových polí
- Izolované těleso - Jako kdyby na něj nepůsobilo žádné těleso silou. Ve skutečnosti neexistuje. Je-li v pohybu, má stále stejnou rychlost. Modelem takového izolovaného tělesa je těleso, na které síly těles působí ale výslednice je nulová.
- Inerciální vztažná soustava – Vztažná soustava, vzhledem k níž každé izolované těleso zůstává v klidu nebo v rovnovážném přímočarém pohybu
- Neinerciální vztažná soustava – vztažná soustava, vzhledem k níž izolovaná tělesa nezůstávají v klidu ani v rovnoměrném přímočarém pohybu. Neinerciální soustava se vzhledem k inerciální pohybuje se zrychlením.
- Vektor vs. Skalár – vektor je orientovaná úsečka, která je definovaná svojí velikostí a směrem (např. zrychlení), zatímco skalár je hodnota popsaná jediným číslem (např. hmotnost)
- Vektorová podstata zrychlení - charakteristika pohybu, která popisuje, jakým způsobem se mění rychlost HB v čase a to pomocí vektorů. Udává velikost změny a směr.
- Skládání pohybů a rychlostí - nahrazení několika působících sil jednou výslednou silou F, která má stejný pohybový účinek
Newtonovy pohybové zákony
1. Newtonův pohybový zákon - zákon setrvačnosti
Každé těleso setrvá v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, pokud není nuceno vnějšími silami tento stav změnit. (Nulové zrychlení)
Setrvačnost tělesa - vlastnost každého tělesa setrvat v inerciální vztažné soustavě v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu
2. Newtonův pohybový zákon - zákon síly
Velikost zrychlení a tělesa je přímo úměrná velikosti výslednice sil působících na těleso a nepřímo úměrná hmotnosti tělesa.
Směr zrychlení je shodný se směrem výslednice sil
pohybová rovnice
3. Newtonův pohybový zákon = zákon akce a reakce
Dvě tělesa na sebe navzájem působí stejně velkými silami opačného směru. Tyto síly vznikají a zanikají současně.
Pohybový účinek stejně velkých sil akce a reakce nemusí být stejný. Je stejný pouze v případě těles se stejnými hmotnostmi např. srazí-li se koule A a B (), pak koule B bude uvedena silou do pohybu.
Tíhové zrychlení
- Tíhové zrychlení uděluje tělesům v blízkosti povrchu Země tíhová síla , kterou jsou všechna tělesa přitahována k Zemi
- Tíhová síla má stejný směr jako tíhové zrychlení
- Působiště tíhové síly klademe do těžiště
- Tíha G – projevuje se jako tlaková síla tělesa působícího na podložku, či jako tahová síla tělesa, kterou působí těleso na nehybný svislý závěs. Působiště klademe do stykové plochy tělesa s podložkou resp. s bodem závěsu.
Hybnost hmotného bodu
Hybnost hmotného bodu je vektorová fyzikální veličina definovaná jako součin hmotnosti a okamžité rychnosti hmotného bodu (mají stejný směr).
impulz síly
Změna hybnosti
jestliže na těleso po dobu působí síla , změní se rychlost tělesa z hodnoty na hodnotu a tedy i jeho hybnost na hodnotu . Změna hybnosti tělesa je pak:
Zákon zachování hybnosti
Celková hybnost izolované soustavy těles se vzájemným silovým působením těles nemění. Celková hybnost těles izolované soustavy je konstatntní.
Smykové tření a třecí síla
- Smykové tření – fyzikální jev, jehož původ je především v nerovnostech stykových ploch těles. Posunujeme-li jedno těleso po povrchu druhého tělesa, nerovnosti na sebe narážejí a obrušují se, čímž vzniká třecí síla.
- Třecí síla – brzdící síla, která působí na těleso v rovině stykové plochy a směřuje proti rychlosti tělesa. Vniká buď nerovnostmi stykových ploch, či působením přitažlivých sil mezi částicemi v povrchových vrstvách obou těles (u hladkých povrchů těles).
- - třecí síla
- - normálová síla (přímo úměrná velikosti kolmé tlakové síly)
- - součinitel smykového tření, jeho hotnoty jsou v MFCHT
Dostředivá síla
- Na hmotný bod, který koná rovnoměrný pohyb po kružnici, musí podle 2NPZ působit síla, která je kolmá ke směru okamžité rychlosti a směřuje do středu – dostředivá síla
Galileiho princip relativity
- Žádným mechanickým pokusem provedeným uvnitř vztažné soustavy nelze určit, zda je soustava v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu.
- Klid a rovnoměrný přímočarý pohyb jsou dva rovnocenné pohybové stavy, které lze rozlišit jen relativně, a to porovnáním s okolím.