Posloupnosti
[Edit]Tento článek je zápisem přednášky o Posloupnostech pana Dalibora Šmída PhD..
Úvod
Posloupnost je v matematice soubor prvků nějaké množiny, který je lineárně uspořádán a prvky v něm se mohou opakovat. Příklady:
- je sedmičlenná posloupnost prvků množiny přirozených čísel
- Příliš, žluťoučký, kůň, úpěl, ďábelské, ódy je šestičlenná posloupnost českých slov
- , je tříčlenná posloupnost dvoučlenných posloupností reálných čísel
Posloupnost může být i nekonečná, například , což můžeme zapsat jako , případně . Obecnou posloupnost prvků nějaké množiny indexovanou přirozenými čísly zapisujeme jako:
Na takovou posloupnost se můžeme dívat jako na zobrazení , které číslu přiřazuje prvek . Můžeme uvažovat i posloupnosti nekonečné na obě strany , které odpovídají zobrazením množiny všech celých čísel do množiny . Podobným způsobem lze zapsat i konečné posloupnosti:
odpovídá zobrazení
V dalším budeme předpokládat, že . Na reálných číslech máme definovány operace sčítání, odčítání a násobení, pomocí nichž můžeme definovat analogické operace na posloupnostech:
Operace definované člen po členu jsou v souladu se standardním zavedením operací na reálných funkcích, např. pro , :
Posloupnost lze zadat explicitně, tedy vlastně předpisem pro funkci .
Příklady:
- aritmetická posloupnost s diferencí a prvním členem
- geometrická posloupnost s kvocientem prvním členem
- aritmeticko-geometriká posloupnost
- harmonická posloupnost
- posloupnost součtů prvních přirozených čísel
Limity posloupnosti
Limita posloupnosti je reálné číslo takové, že libovolně malý interval obsahuje pro určité všechny členy posloupnosti s . Zapisujeme:
Příklady:
- Aritmetická posloupnost má limitu, jen je-li diference (tj. posloupnost je konstantní)
- Geometrická posloupnost má limitu , pokud je kvocient . Pro je to opět konstantní posloupnost, pro ostatní limitu nemá.
- Harmonická posloupnost má limitu , posloupnost částečných součtů harmonické řady limitu nemá.
Limita posloupnosti částečných součtů nekonečné řady se nazývá součtem řady. Základní příklad je geometrická řada s kvocientem :
V druhé rovnosti jsme využili vztah
který se dá ověřit roznásobením levé strany.
Vlastnosti limity, přesná definice, její rozšíření na nevlastní případ („“), sčítání řad a další aplikace a zobecnění limity tvoří klíčový obsah matematické analýzy v prvním ročníku.
Matematická indukce
Vyjádřit rekurentně zadanou posloupnost explicitně může být velmi náročná úloha. Snazší je dokázat, že explicitní vzorec nalezený heuristicky skutečně dané rekurentní posloupnosti odpovídá. Je to jedno z klasických použití matematické indukce.
Příklad:
Součet prvních přirozených čísel je popsán rekurencí , . Z prvních pár součtů odhadneme, že . Pro vzorec s rekurencí souhlasí. Předpokládejme, že souhlasí pro . Pak
Tedy vzorec je pravdivý i pro . Musí tudíž platit pro všechna přirozená čísla.
Demonstrace
Hlavolam Hanoiské věže spočívá v přesunutí disků navlečených na jedné ze tří tyček na jinou tyčku. Jedním tahem je možné vzít jen jeden disk a přesunout jej buď na prázdnou tyčku, nebo na věž z disků navlečenou na jiné tyčce, jejíž vrchní disk má větší průměr než disk, který přesouváme.
Označme nejmenší počet tahů, který je potřeba k vyřešení hlavolamu pro n disků (na obrázku je ). Jistě platí .
Předpokládáme, že pro nějaké známe . Máme-li hlavolam s disky, určitě někdy přesouváme největší z nich ze startovní na cílovou tyčku a předtím musíme přesunout zbylých menších disků na tyčku „pomocnou“. Na to je potřeba optimálně tahů, dalších tahů je pak potřeba na přesunutí disků z pomocné na cílovou tyčku. Celkem tedy:
Pro prvních pár dá rekurence hodnoty , což vypadá jako . Dokážeme indukcí: platí a pokud pro předpokládáme , pak
Vzorec tedy platí i pro a tudíž musí platit pro všechna . Vyřešili jsme tedy úlohu tak, že jsme nejprve sestavili rekurentní vztah, pak jsme odhadli explicitní vzorec, a následně použili matematickou indukci pro důkaz, že vzorec rekurenci vyhovuje.